Welcome to Huntingdonshire Bowls Federation

Welcome to Huntingdonshire Bowls Federation Blog Site. It is intended to  contain information the men’s bowls events within the County. For information on the Ladies Federation please go to hcwbfed.blogspot.co.uk . The Member’s Details have not been completed due to the reluctance of members to have their details available on a Web Site, despite a password being needed. It is very much an experimental site and your comments are welcome.

The English Bowls Federation is made up of Thirteen Counties mainly from the East Anglia region. There are slight variations to the rules from that played under Bowls England Laws, similar to the variation between Rugby Union and Rugby League.

Huntingdonshire Federation players compete at different venues within the County including Huntingdon, St. Ives, Warboys, Hemingford, Needingworth, Godmanchester, Brampton, Buckden, and others.

For any further information please contact me on 01480 384827

Bob Welford

ASST. COMP.SECRETARY

Advertisements

Leave a comment »

(B)

 MENS COMPETITIONS 2019

COMPETITION DATES 2019

LADIES SITE PLEASE GO TO: 

hcwbfed.blogspot.co.uk 
  

 u25’s Open Pairs 

Prelim round on or before Weds 13th June 2019

  1. S.Purell (M)        v        R.Martin (W)                        18    –    16

1st Round on or before Sun 23rd June 2019

1.  L.Haynes (F)           v        B.Herbert (C)                       23    –    13

3.  J.Ward (S)               v         E.Elmore (W)                      17    –    26

4.  T.Furzeland (C)      v       S.Purell (M)                          14    –    17

5.  H.Ward (S)              v         S.Ormiston (P)                  28    –     5

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey Bowls Club

11:30

6.     L.Haynes (F) (J.Pankhurst-sub), S.Brugnoli                   10

v

S.Purell (M), T.Hall                                                                     19

19:30

7.     H.Ward (S), M.May         v        E.Elmore (W) R.Moorbey      11    –    24

Final on Sun 14th July 2019 at St. Ives BC

11:30

8.   S.Purell (M), T.Hall             v     E.Elmore (W) R.Moorbey

2 Bowl Rinks

1st round on or before Mon 13th May 2019

1.  S.Hastings (F)          v        J.Daniel (P)                      18   –    17

2. T.Dymond (M)          v        A.Cossey  (N)                  26   –      7

3. A.Blackley (P)            v       R.Jolly (F)                         29   –      5

4. B.Shannon (C)           v       P.Reason (F)                    22   –    15

5. K.Ward (S)                 v      E.Baker (S)               Walk Over to Away

6. J.Randall (W)             v      O.Kennedy (F)                   7   –     24

7. T.Aston (F)                 v     R.Steward (U)                   20   –     19

8. W.Day (F)                   v     N.Brett (W)                       18   –      9

9. K.Blyth (K)                v       S.Webb (N)                       17   –    18

10. S.Baker (F)              v      D.Levett (S)                       17    –    14

11. I.Hamilton (C)         v      B.Johnson (S)                    17    –    23

12. M.Francis (K)           v     T.Furzeland (C)                    8    –    23

13. T.Dighton (M)         v     S.Farrant (W)                      16   –    15

14. I.Cousins (M)          v     G.Willis (K)                          28    –     7

15. E.Elmore (W)           v    A.Corn (B)                           21    –   27

16. F.Field (N)               v    S.Gentle (O)                        17    –   20

2nd round on or before Mon 27th May 2019

17.   T.Dymond (M)     v      A.Corn (B)                        13    –    21

18.   S.Baker (F)            v     S.Gentle (O)                      21    –    19

19.   B.Shannon (C)      v     W.Day (F)                         14    –    25

20.   O.Kennedy (F)      v     S.Webb (N)                      24    –     8

21.   T.Aston (F)           v     T.Dighton (M)                  19    –    16

22.   E.Baker (S)           v     T.Furzeland (C)               30    –     5

23.   S.Hastings (F)      v     A.Blackley (P)                  11    –    19

24.   B.Johnson (S)      v      I.Cousins (M)                   23    –    18

3rd round on or before Mon 10th June 2019

25.     A.Blackley (P)     v       W.Day (F)                     20    –    13

26.     T.Aston (F)          v     E.Baker (S)              Walk Over to Away

27.     O.Kennedy (F)    v     A.Corn (B)                      22    –     18

28.     S.Baker (F)          v       B.Johnson (S)                3     –     22

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey Bowls Club

9:30

29.     B.Johnson (S), H.Ward, M.Cooksey                 18

v

O.Kennedy (F),R.Wilson, S.Wilson                            17

9:30

30.     A.Blackley (P), P.Hutchinson, G.Purse          20

v

E.Baker (S), C.Bates, R.Fisher                                   11

Final on Sun 7th July 2019 at St.Ives BC

9:30

31. B.Johnson (S), H.Ward, M.Cooksey

v

30.   A.Blackley (P), P.Hutchinson, G.Purse

Champ of Champs

Prelim Round on or before Sun 19th May 2019

  1. E.Elmore (W)        v      H.Ward (S)                 21    –    13

2.  D.Woolford (M)    v      R.Worsley (R)                22    –     12

3.  C.Millard (U)         v      R.Coles (K)                 Walk Over to Away

4. J.Bowers (C)           v      M.May (B)                       13    –    21

1st Round on or before Sunday 16th June 2019

5.     E.Elmore (W)          v         C.Jenner (N)           21    –     6

6.      M.Norris (P)          v         T.Aston (F)               8     –    21

7.     M.May (B)               v         D.Woolford (M)     Walk Over to Away

8.      S.Gaynor (E)          v         R.Coles (K)              21    –    13

Semi Final on Sunday 7th July 2019 at Ramsey BC

9.         T.Aston (F)                v       S.Gaynor (E)      Walk Over to Home

Semi Final on Saturday 6th July 2019 at St.Ives BC

10.       D.Woolford (M)       v       E.Elmore (W)              21    –    19

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

17:30

11,       T.Aston (F)               v     D.Woolford (M)

Mens Pairs

Prelim Round on or before Weds 8th May 2019

1.     R.Jolly (F)             v      J.Goldsmith (S)                     18    –    17

2.     A.Cossey (N)        v      S.Farrant (W)                         3    –     27

3.     S.Gentle (O)         v      J.Waine (B)                            9    –    20

4.     R.Wilson (F)          v     R.Jepson (M)                        22    –    10

5.     S.Hastings (F)       v     P.Swannell (W)                     12    –    21

6.     E.Elmore (W)        v     J.Daniel (P)                            21    –     9

7.     N.B. Johnson (N)   v    T.Dighton (M)               Walk Over to Away

8.    P.Reason (F)          v     A.Corn (N)                            12    –    19

9.     D.Levett (S)          v     B.Stevens (U)                        18    –    17

10.   K.Ward (S)             v     S.Brugnoli (N)               Walk Over to Away

11.  K.Blyth (K)              v      D.Richardson (S)                 14    –    21

12.  R.Steward (U)         v     R.Woodward (F)                  18    –    19

13.  M.Francis (K)          v     N.Craig (G)                           22    –    12

14.  W.Day (F)               v     A.Gibbs (U)                   Walk Over to Away

15.   S.Baker (F)             v     T.Dymond (M)                     18    –    16

16.   F.Field (N)              v     D.Jackson (P)                 Walk Over to Away

17.   A.Blackley (P)         v     K.Phillips (S)                        20    –    11

1st Round on or before Weds 22nd May 2019

18.   G.Willis (K)             v           P.Swannell (W)            12    –    22

19.   R.Fisher (S)             v           D.Potts (K)                     21    –    14

20.   S.Farrant (W)          v           J.Waine (B)                   19    –    13

21.    M.Hall (M)             v          G.Rhodes (G)                  24    –    13

22.   A.Corn (N)              v          M.Karma (M)            Walk over to Home

23.   R.Wilson (F)            v          A.Blackley (P)               15    –    16

24.     E.Baker (S)             v         S.Baker (F)                      8     –    19

25.     S.Brugnoli (N)        v         N.King (F)                      15    –     9

26.     L.Renwick (O)        v          E.Elmore (W)                5    –     24

27.     M.Rossin (F)           v         D.Richardson (S)          11    –     12

28.     R.Jolly (F)               v         D.Levett (S)                     23    –    13

29.    B.McCormick (K)      v       I.Cousins (M)                 18    –    12

30.     K.Bowers (C)            v      T.Dighton (M)                 21    –     11

31.     A.Gibbs (U)              v      V.Robson (K)                    9      –     22

32.    A.Townsend (F)         v     D.Jackson (P)                  18    –    16

33.    R.Woodward (F)        v     M.Francis (K)                   7    –     22

 2nd Round on or before Weds 5th June 2019

34.   M.Francis (K)                 v       S.Brugnoli (N)                 14    –    21

35.   B.McCormick (K)           v       M.Hall (M)                        9    –     20

36.   A.Blackley (P)                 v       A.Corn (N)                       22    –    13

37.   S.Farrant (W)                 v       P.Swannell (W)              18    –    19

38.   V.Robson (K)                  v        D.Richardson (S)           17    –    21

39.   R.Fisher (S)                    v        K.Bowers (C)                   20    –    14

40.   S.Baker (F)                     v       A.Townsend (F)               20    –    14

41  . R.Jolly (F)                       v       E.Elmore (W)                   11    –    17

3rd Round on or before Weds 19th June 2019

42.     R.Fisher (S)                   v       E.Elmore (W)                  12    –    16

43.     S.Baker (F)                    v       M.Hall (M)                       27    –     4

44.        S.Brugnoli (N)           v       P.Swannell (W)                5    –     21

45.       D.Richardson (S)        v       A.Blackley (P)                15    –    18

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

11:30

46.  E.Elmore (W),  T.Swannell   v   S.Baker (F), D.Peak   22    –     9

15:30

47. A.Blackley (P), P.Hutchinson  v P.Swannell (W), J.Randall

17                                        14

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

13:30

48.   A.Blackley (P), P.Hutchinson   v E.Elmore (W), T.Swannell

Mixed Pairs 

Prelim Round on or before Tues 14th May 2019

1.    R.Coles (K)               v          M.Rossin (F)                      23    –     9

2.    A.Townsend (F)        v          A.Cossey (N)                     16    –    15

3.    N.King (F)                 v         J.Mitchley (F)                     19    –    12

4.    T.Dighton (M)           v        M.Carpenter (P)                 24    –    11

5.    P.Yeoman (K)            v        M.Francis (K)                     19    –    12

6.    N.Fraser (K)               v        A.Corn (B)                         12    –    18

7.    O.Kennedy (F)           v        P.Parnell (A)                      21    –    10

8.    J.Waine (B)                v        K.Thomas (F)                     23    –    13

9.    K.Martin (F)               v        J.McKinnie (M)                  22    –     8

10.  G.Rose (K)                 v        E.Elmore (W)                     13    –    19

11.  G.Willis (K)                v        R.Woodward (F)                14    –    22

12.  S.Brugnoli (N)           v        M.May (B)                         19    –    18

13.  B.Linnel (A)               v        D.Peak (F)                          14    –    22

14.  I.Hamilton (C)           v        R.Wilson (F)                       27    –     7

15.  R.Jepson (M)            v        H.Hurst (E)                         22    –    12

16.  D.Brace (F)               v       K.Murray (A)              Walk Over to Away

17.  P.Ferguson (F)         v        P.Hutchinson (P)                21    –     8

18.  J.Bowers (C)             v       J.Daniel (P)                         22    –     7

19.  S.Gentle (O)             v       K.Bowers (C)                        7    –    19

20.  B.McCormick (K)      v       S.Hastings (F)                     17    –    21

1st Round on or before Tues 28th May 2019

21.      R.Armstrong (U)      v       M.Anderson (N)           21    –     11

22.     W.Day (F)                v        A.Blackley (P)                 17    –    18

23.     S.Webb (N)             v        R.Coles (K)                         7    –    23

24.     K.Ward (S)               v        K.Bowers (C)            Walk Over to Away

25.     T.Chapman (F)         v       I.Hamilton (C)                17    –    16

26.     N.Craig (G)              v       P.Yeoman (K)                   15    –    23

27.     O.Kennedy (F)        v         K.Martin (F)                   11    –    17

28.     J.Waine (B)             v         J.Bowers (C)                     9     –    22

29.      P.Ferguson (F)       v        N.King (F)           Walk Over to Away

30       R.Woodward (F)   v        O.Darlington (M)            6    –    19

31.     S.Hastings (F)        v         I.Swannell (U)                 9    –    23

32.     D.Peak (F)             v         A.Corn (B)                        19    –    22

33.    B.Johnson (S)        v          E.Elmore (W)                  18    –    21

34     T.Dighton (M)       v        S.Brugnoli (N)                   16    –    17

35.    P.Reason (F)           v         K.Murray (A)                    5    –     17

36.     R.Jepson (M)        v         A.Townsend (F)                24    –     6

2nd Round on or before Tues 11th June 2019

37.       P.Yeoman (K)              v       K.Martin (F)                14    –    16

38.       J.Bowers (C)                v       A.Corn (B)                    22    –     9

39.           R.Coles (K)               v       R.Armstrong (U)         16    –    15

40.       E.Elmore (W)               v       S.Brugnoli (N)                21    –    11

41.       T.Chapman (F)             v       K.Murray (A)                21    –    11

42.       A.Blackley (P)               v       N.King (F)                       22    –     8

43.       O.Darlington (M)         v         I.Swannell (U)             20    –    15

44.       K.Bowers (C)                 v         R.Jepson (M)               19    –    24

3rd Round on or before Tues 25th June 2019

45.     R.Jepson (M)                  v         R.Coles (K)                   11    –    25

46.     O.Darlington (M)           v       T.Chapman (F)             14    –    21

47.     E.Elmore (W)                 v          K.Martin (F)               28    –    10

48.      J.Bowers (C)                  v           A.Blackley (P)           18    –    13

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

9:30

49.     T.Chapman (F), J.Chapman                                      18

v

E.Elmore (W) (S.Farrant-sub)   R.Moorbey                     17

13:30

50.     J.Bowers (C)  C.Bowers                                           17

v

R.Coles (K), P.Coles                                                   21

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

15:30

51.   R.Coles (K), P.Coles          v     T.Chapman (F), J.Chapman

Senior Singles

Preliminary Round on or before Weds 29th May 2019

  1.    M.Rayson (C)        v      D.Potts (K)                          17    –    21
  2.    G.Goodwin (B)      v      P.Hutchinson (P)              20    –    21
  3.    M.Rossin (F)          v      W.Day (F)                           19    –    21
  4.    N.B.Johnson (N)    v      I.Cousins (M)            Walk Over to Away
  5.    B.Shannon (C)       v      S.Hastings (F)                    21    –    10
  6.    M.Hayward (U)      v      R.Woodward (F)              18    –    21
  7.    J.McKinnie (M)       v      B.Johnson (S)           Walk Over to Away
  8.    V.Robson (K)          v      K.Blyth (K)                         21    –    11
  9.    C.Millard (U)           v     T.Aston (F)                         21    –    11
  10.    D.Peak (F)               v     P.Reason (F)                       21    –    18
  11.    M.Francis (F)           v     A.Corn (B)                         10    –    21

1st Round on or before Wed 12th May 2019

12.     L.Renwick (O)                 v        F.Field (N)                21    –    20

13.     B.Johnson (S)                  v         J.Daniel (P)              21    –     9

14.    G.Willis (K)                       v         D.Peak (F)                7    –    21

15.     B.Shannon (C)                 v       A.Corn (B)                 12    –    21

16.    R.Albone (K)                    v         W.Day (F)                 10    –    21

17.     I.Cousins (M)                  v         V.Robson (K)            22    –     8

18.     C.Millard (U)                  v         P.Hutchinson (P)     Home Win

19.     D.Potts (K)                      v         R.Woodward (F)      10    –    21

2nd Round on or before Wed 26th June 2019

20.     D.Peak (F)                v         L.Renwick (O)                21    –     8

21.     I.Cousins (M)           v        R.Woodward (F)             21    –    17

22.     A.Corn (B)               v          W.Day (F)                       21    –    10

23.     B.Johnson (S)         v          C.Millard (U)             Away Win

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

11:30

24.     A.Corn (B)                 v       I.Cousins (M)                 15    –    21

17:30

25     D.Peak (F)                  v       C.Millard (U)                  16    –    21

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

15:30

26.   I.Cousins (M)              v       C.Millard (U)

2 Bowl Singles

Prelim Round on or before Fri 10th May 2019

  1.    G.Goodwin (B)            v       M.Rossin (F)                         16    –     21
  2.    P.Reason (F)                v       R.Fisher (S)                            1    –     21
  3.    K.Thomas (F)               v       T.Dymond (M)                     21    –    15
  4.    G.Willis (K)                   v      R.Albone (K)                         21    –    14
  5.    S.Brugnoli (N)              v      R.Jepson (M)                        17    –    21
  6.    B.Johnson (S)               v      S.Farrant (W)                        21    –    10
  7.    N.Fraser (K)                  v      H.Ward (S)                            9    –     21
  8.    T.Furzeland (C)            v      R.Jolly (F)                   Walk Over to Home
  9.    S.Hastings (F)              v      I.Hamilton (C)                       14    –    21
  10.    R.Storer (S)                  v     E.Baker (S)                               5    –    21
  11.    R.Coles (K)                   v     P.Ferguson (F)                       21    –    13
  12.    T.Dighton (M)              v     K.Ward (S)                   Walk Over to Home
  13.    M.May (B)                    v     B.McCormick (K)                    21    –    11
  14.    C.Bates (S)                   v     J.Mckinnie (M)                        21    –    11
  15.    I.Cousins (M)               v     A.Blackley (P)                          17    –    21
  16.    J.Randall (W)               v     K.Blyth(K)                                21    –     6

1st Round on or before Fri 24th May 2019

17.       C.Bates (S)                  v         T.Dighton (M)                       21    –     14

18.      R.Coles (K)                  v         R.Woodward (F)                   21    –     11

19.      K.Bowers (C)               v         S.Gentle (O)                           19    –    21

20.     M.May (B)                    v         E.Baker (S)                             12     –    21

21.      R.Wilson (F)                v         J.Goldsmith (S)                     21    –    11

22.       K.Thomas (F)             v         M.Hayward (U)                    21    –    11

23.       R.Jepson (M)             v         A.Townsend (F)                    18    –     21

24.      D.Richardson (S)        v         M.Rossin (F)                         21    –    19

25.      J.Mitchley (F)             v          P.Swannell (W)             Walk Over to Away

26.      J.Ward (S)                  v          B.Shannon (C)                       21    –    16

27.      M.Cooksey (S)           v          O.Darlington (M)                  18    –    21

28.     R.Fisher (S)                v         G.Willis (K)                              21    –    17

29.      N.B.Johnson (N)        v          A.Corn (B)             Walk Over to Away

30.     T.Furzeland (C)           v         A.Blackley (P)                      18    –    21

31.     I.Hamilton (C)             v       J.Randall (W)       Walk Over to Away

32.      B.Johnson (S)             v       H.Ward (S)                              21    –     8

2nd Round on or before Fri 7th June 2019

33.        K.Thomas (F)            v         J.Randall (W)                      18    –    21

34.       O.Darlington (M)      v         A.Townsend (F)                  21    –    10

35.       J.Ward (S)                   v        A.Corn (B)                            16    –    21

36.       B.Johnson (S)             v        E.Baker (S)                           10    –    21

37.       P.Swannell (W)          v       S.Gentle (O)                         18    –    21

38.       R.Coles (K)                  v        D.Richardson (S)                21    –    12

39.       R.Wilson (F)               v        A.Blackley (P)                     21    –    10

40.       C.Bates (S)                   v       R.Fisher (S)                          21    –    19

3rd Round on or before Fri 21th June 2019

41.     O.Darlington (M)         v       C.Bates (S)

42.     E.Baker (S)                    v       J.Randall (W)

43.     R.Coles (K)                    v       R.Wilson (F)

44.     A.Corn (B)                    v       S.Gentle (O)

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

17:30

45.     E.Baker (S)                   v       R.Coles (K)              21    –    19

46.   S.Gentle (O)                 v          C.Bates (S)               8    –     21

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

17:30

47.       C.Bates (S)                v            E.Baker (S)

U25’s Singles

Prelim Round on or before Wed 29th May 2019

1.     K.Phillips (S)             v       J.Ward (S)                Walk Over to Home

2.     S.Brugnoli (N)          v       H.Ward (S)                 12    –    21

 1st Round on or before 26th May 2019

3.   M. May  (B)                v       K.Phillips (S)         Home Win

4.   B.Herbert (C)             v      H.Ward (S)             Home Win

5.   S.Ormiston (P)           v      T.Furzeland (C)      Away Win

6.   E.Elmore (W)             v       R.Martin (W)          Home Win

Semi Final on Monday 8th July 2019 at Ramsey BC

18:30

7.   T.Furzeland (C)         v       E.Elmore (W)            Home Win

Semi Final on Sunday 7th July 2019 at Ramsey BC

13:30

8.   M. May (B)                 v       B.Herbert (C)                 21    –    15

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

17:30

9.     M. May (B)                 v     T.Furzeland (C)

Mixed Rinks Prelim Round on or before Tues 7th May 2019

1.     A.Blackley (P)            v         P.Reason  (F)                       24    –    10

2.     D.Levett (S)               v        R.Wilson (F)                         15    –    19

3.     T.Chapman (F)          v        T.Dighton (M)                      24    –    13

4.     R.Coles (K)                v        P.Parnell (A)                         24    –    10

5.     J.Mitchley (F)            v        I.Hamilton (C)                      30    –      8

6.     G.Rose (K)                v        E.Baker (S)                            19    –    23

7.     J.Waine (B)               v        I.Swannell (U)                       16    –    20

8.     M.Carpenter (P)       v        E.Elmore (W)               Walk Over to Away

9.     A.Corn (B)                v        P.Ferguson (F)                      13    –     14

10.   A.Foad (G)               v        R.Steward (U)                        15    –    18

11.   T.Furzeland (C)        v        S.Hastings (F)                        29    –     5

1st Round on or before Tues 21st May 2019

12.      T.Furzeland (C)      v            A.Cossey (N)                    23    –     6

13.      K.Bowers (C)         v           I.Swannell (U)                   29    –     7

14.      C.Henson (U)        v           R.Fisher (S)                         26    –    19

15.      J.Randall (W)        v           R.Wilson (F)                       16    –    20

16.      K.Martin (F)          v           S.Gentle (O)                        17    –    18

17.      S.Farrant (W)        v          J.Mitchley (F)                      15    –    17

18.     M.Francis  (K)        v          J.Daniel (P)                          21    –    14

19.     S.Brugnoli (N)        v         B.Shannon (C)                     31    –     8

20.     E.Elmore (W)          v         A.Blackley (P)                     19    –    17

21.     S.Baker (F)             v         E.Baker (S)                            15    –    20

22.     I.Cousins (M)         v         R.Coles (K)                            20    –    16

23.     N.Fraser (K)           v         D.Richardson (S)                 10    –    28

24.     S.Webb (N)           v         P.Ferguson (F)                        9    –    18

25.     B.Garner (F)           v          N.Brett (W)               Walk Over to Away

26.     F.Field (N)              v        R.Steward (U)                        14    –    21

27.     T.Chapman (F)       v        W.Day                                    27    –    14

2nd Round on or before Tues 4th June 2019

28.     R.Steward (U)                  v       J.Mitchley (F)                12    –    23

29.     M.Francis (K)                  v       P.Ferguson (F)              26    –    13

30.     C.Henson (U)                  v       N.Brett (W)                     8     –    24

31.     S.Brugnoli (N)                 v       S.Gentle (O)                   16    –    20

32.     E.Elmore (W)                 v       T.Chapman (F)               26    –    15

33.     T.Furzeland (C)               v     D.Richardson (S)            23    –    13

34.     K.Bowers (C)                   v      E.Baker (S)                      22    –    21

35.     I.Cousins (M)                   v      R.Wilson (F)                   18    –    16

3rd Round on or before Tues 18th June 2019     

36.     M.Francis (K)                 v        J.Mitchley (F)           Home Win

37.     E.Elmore (W)                 v        T.Furzeland (C)       Home Win

38.     N.Brett (W)                     v       K.Bowers (C)            Away Win

39.     S.Gentle (O)                    v       I.Cousins (M)           Home Win

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

17:30

40.    E.Elmore (W)(S.Leader-sub), T.Swannell, R.Moorbey    11

v

M.Francis (K), B.McCormick, G.Francis                                     22

9:30

41.    K.Bowers, K.Leader, J.Bowers                      7

v

S.Gentle, S.Gentle, B.Kitto                                  23

Final 0n Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

9:30

42.   S.Gentle, S.Gentle, B.Kitto

v

M.Francis (K), B.McCormick, J.Francis

Senior Men’s Pairs

Prelim Round on or before Sun 26th May 2019

  1.  C.Dyche (F)             v         M.Francis (F)                    9    –    21
  2.  B.Shannon (C)         v         C.Whateley (M)    Walk Over to Home
  3.  F.Field (N)               v         V.Robson (K)                    18    –    11
  4.  J.Waine (B)              v         J.Abbott (F)            Walk Over to Home
  5.  S.Williams (F)          v         T.Dighton (M)                 22    –    16
  6.  A.Corn (B)               v         P.Reason (F)                      17    –    14
  7.  B.Johnson (S)          v         W.Day (F)                           8    –    20
  8.  H.Hurst (E)              v         M.Hall (M)                        20    –    21
  9.  C.Henson (U)          v         R.Kelly (K)                         25    –     8
  10.  G.Rose (K)               v         M.Rossin (F)                      23    –    10
  11.  J.McKinnie (M)        v         I.Cousins (M)                    7     –    17
  12.  J.Wilson (F)              v        K.Blyth (K)                        17    –    16
  13. L.Renwick (O)           v        R.Woodward (F)              12    –    17

1st Round on or before Sun 9th June 2019

14.     C.Henson (U)            v        R.Woodward (F)              16    –    17

15.     W.Day (F)                 v         A.Corn (B)                         17    –    19

16.     G.Rhodes (G)           v         S.Williams (F)                   24    –    15

17.     B.Haynes (E)           v         G.Rose (K)                          15    –    17

18.     B.Shannon (C)          v        I.Cousins (M)                    19    –     9

19.     J.Daniel (P)                v       M.Francis (F)                    16    –    21

20.     J.Waine (B)                 v        F.Field (N)                       25    –     5

21.     J.Wilson (F)                 v       M.Hall (M)                       17    –    21

2nd Round on or before Sun 23th June 2019

22.        B.Shannon (C)           v        J.Waine (B)                 14    –    18

23.       M.Hall (M)                    v       G.Rhodes (G)              22    –     8

24.       M.Francis (F)                v       A.Corn (B)                  20    –     9

25.       R.Woodward (F)          v       G.Rose (K)                  19    –    18

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

9:30

26.  M.Hall (M) A.Snitch   v  R.Woodward (F) T.Whitehill   17  –  19

11:30

27.  J.Waine (B) M.Lee    v    M.Francis (F) M.Fortune        19    –    13

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

11:30

28.   J.Waine (B) M.Lee    v   R.Woodward (F) T.Whitehill

Senior Mixed Pairs

Prelim Round on or before Sun 2nd  June 2019

  1.  B.Garner (F)            v         M.Rossin (F)                     6    –     27
  2.  J.Wilson (F)             v         P.Walker (U)                     8    –    21
  3.  G.Rose (K)               v        M.Carpenter (P)    Walk Over to Home
  4.  G.Willis (K)              v        A.Foad (G)                        18    –    17
  5.  A.Corn (B)               v        M.Francis (K)                    18    –    16
  6.  T.Chapman (F)        v        F.Field (N)                         19    –    11
  7.  E.Bryne (F)               v       R.Steward (U)                   11    –    20
  8.  K.Martin (F)             v       D.Brace (F)                        12    –    17
  9.  M.Hall (M)               v        S.Williams (F)                    18    –     5
  10.  P.Reason (F)            v       D.Peak (F)                           13    –    18
  11.  R.Woodward (F)      v       G.Phillips (M)       Walk Over to Away
  12.  I.Cousins (M)           v       W.Day (F)                           19    –    20
  13.  J.Waine (B)              v       S.Hastings (F)                     16    –    22

1st Round on or before Sun 16th June 2019

14.     T.Chapman (F)               v     R.Steward (U)                21    –     7

15.     A.Corn (B)                       v      G.Phillips (M)                12    –    17

16.    M.Fortune (K)                 v       W.Day (F)                      12    –    15

17.     G.Willis (K)                     v       D.Brace (F)                    16    –    14

18.     P.Walker (U)                  v       H.Hurst (E)                    19    –    14

19.       W.Day (F)                     v      M.Rossin (F)                    12    –    19

20.     D.Peak (F)                       v     M.Hall (M)                        29    –     9

21.     D.Jackman (X)               v     G.Rose (K)                         23    –    16

2nd Round on or before Sun 30th June 2019

22.       D.Jackman (X)              v       W.Day (F)                  Home Win

23.       M.Rossin (F)                 v       D.Peak (F)                  Home Win

24.       G.Phillips (M)               v       G.Willis (K)                Home Win

25.       P.Walker (U)               v       T.Chapman (F)           Away Win

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

11:30

26. G.Phillips (M) J.Baldwin  v  M.Rossin (F) T.Bicarregui   21  –  18

15:30

27.  D.Jackman (X) M.Jackman  v  T.Chapman (F) S.Day

Final on Sun 14th July 2019 at St.Ives BC

9:30

28. G.Phillips (M) J.Baldwin  v   T.Chapman (F) S.Day

Secretary  Singles  

Prelim Round on or before Sun 2nd June 2019

  1.   T.Dighton (M)       v         A.Blackley (P)              21    –     13
  2.   S.Webb (N)           v         K.Martin (F)                  21    –     17
  3.   B.Haynes (E)          v         K.Bowers (C)                7     –      21

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

15:30

4.       K.Bowers (C)     v     D.Richardson (S)             21    –    14

5.       T.Dighton (M)   v     S.Webb (N)                      21    –    15

Final on Sunday 14th July 2019 at St.Ives BC

11:30

6.       T.Dighton (M)    v     K.Bowers (C)

4 Bowl Singles

Prelim Round on or before Fri 17th May 2019

  1.     T.Furzeland (C)             v         J.Daniel (P)                21    –    17
  2.     A.Gibbs (U)                   v        R.Coles (K)               Home Win
  3.     A.Jakes (U)                    v        S.Hastings (F)              21    –    16
  4.    P.Reason (F)                   v        B.McCormick (K)        21    –     4
  5.    E.Baker (S)                      v        T.Dighton (M)             21    –    13
  6.    H.Ward (S)                     v        O.Kennedy (F)             21    –    11
  7.    D.Richardson (S)           v         S.Baker (F)                  13    –    21
  8.    J.Randall (W)                 v         N.B.Johnson (N)    Walk Over to Home
  9.    N.Craig (G)                    v        I.Hamilton (C)                4    –    21
  10.    R.Storer (S)                    v        S.Brubnoli (N)             12    –    21
  11.    A.Blackley (P)                v         B.Johnson (S)              21    –    13
  12.    R.Jolly (F)                      v         R.Woodward (F)           4    –     21
  13.    S.Farrant (W                 v         M.Cooksey (S)              17    –    21
  14.   N.Fraser (K)                   v         C.Bates (S)                      2    –    21
  15.   M.Rossin (F)                  v         P.Ferguson (F)              21    –   14
  16.   K.Bowers (C)                   v       M.Francis (K)               21    –    11
  17.   D.Levett (S)                    v        J.Ward (S)                      22    –    15
  18.   K.Thomas (F)                 v        S.Gentle (O)                   10    –    21
  19.   R.Wilson (F)                   v        I.Cousins (M)                19    –    21
  20.   P.Swannell (W)              v        R.Jepson (M)                19    –    21
  21.   S.Wilson (F)                   v        K.Blyth (K)                     21    –    12
  22.   R.Fisher (S)                    v        K.Ward (S)         Walk Over to Home
  23.   D.Potts (K)                     v        R.Albone (K)                  21    –    16

1st Round on or before Fri 31st May 2019

24.     O.Darlington (M)           v       H.Ward (S)                     21    –    16

25.    B.Shannon (C)                v       R.Woodward (F)            17    –    22

26.    J.Goldsmith (S)               v        A.Townsend (S)             12    –    21

27.     I.Hamilton (C)                v       M.Cooksey (S)                 21    –    13

28.     D.Potts (K)                       v       J.Randall (W)                  17    –    21

29.     C.Bates (S)                       v       A.Gibbs (U)                      21    –      5

30.     S.Brugnoli (N)                v       S.Baker (F)                       18    –     21

31.     I.Cousins (M)                  v       R.Jepson (M)                    14    –    21

32.    E.Elmore (W)                   v     T.Furzeland (C)     walk over to away

33.    J.Mitchley (F)                   v     A.Blackley (P)                    22    –    20

34.    M.May (B)                        v     S.Gentle (O)                        16    –    21

35.     A.Jakes (U)                      v     M.Rossin (F)                        21    –    17

36.     D.Levett (S)                    v     S.Wilson (F)                          16    –    21

37.    V.Robson (K)                  v     P.Reason (F)                          16    –    21

38.     S.Wilson (F)                    v     K.Bowers (C)                        10    –    21

39.     E.Baker (S)                     v      G.Willis (K)                           21    –    10

2nd Round on or before Fri 14th June 2019

40.     T.Furzeland (C)         v       J.Mitchley (F)                         21    –    14

41.     C.Bates (S)                  v       S.Baker (F)                             21    –    10

42.     R.Jepson (M)               v      E.Baker (S)                             10    –    21

43.     J.Randall (W)              v      A.Townsend (S)                     21    –    18

44.     A.Jakes (U)                  v      P.Reason (F)                           19    –    21

45.     I.Hamilton (C)             v     S.Wilson (F)                            23    –    17

46.     R.Woodward (F)         v     K.Bowers (C)                          19    –    21

47.   S.Gentle (O)                   v     O.Darlington (M)                   15    –    21

3rd Round on or before Fri 28th June 2019

48.       I.Hamilton (C)            v       J.Randall (W)            Away Win

49.       E.Baker (S)                  v       C.Bates (S)                 Home Win

50.       T.Furzeland (C)          v      P.Reason (F)               Home Win

51.       O.Darlington (M)       v       K.Bowers (C)             Home Win

Semi Final on Sun 7th July 2019 at Ramsey BC

11:30

52.       E.Baker (S)      v       J.Randall (W)            14    –    21

13:30

53.       T.Furzeland (C)  v   O.Darlington (M)     21    –    12

Final on Sun 14h July 2019 at St.Ives BC

13:30

54.     J.Randall (W)        v   T.Furzeland (C)

3 Bowl Rinks

Prelim Round on or before Mon 6th May 2019

  1.   J.Waine (B)             v        O.Kennedy (F)                         9    –    16
  2.   E.Elmore (W)          v        D.Levett (S)                             22    –    9
  3.   A.Blackley (P)         v        T.Furzeland (C)                       18    –    21
  4.   R.Kelly (K)              v        M.Hayward (U)                       14    –    23

1st Round on or before Mon 20th  May 2019

5.      P.Reason (F)            v           O.Kennedy (F)                         9     –    21

6.     S.Gentle (O)             v            W.Day (F)                   walk over to home

7.     J.Goldsmith (K)        v            P.Swannell (W)              6    –    25

8.     M.Francis (K)           v            I.Hamilton (C)               18    –    16

9.     I.Cousins (M)          v            I.Swannell (U)                  7    –     19

10.   T.Dymond (M)        v           M.Hayward (U)              29    –     8

11.   L.Swannell (W)       v            C.Henson (U)                25    –      9

12.   K.Blyth(K)               v            A.Cossey (N)                  20    –    19

13.   T.Furzeland (C)       v           E.Elmore (W)                22    –    16

14.   T.Dighton (M)        v            E.Baker (S)                     12    –    15

15.   F.Field (N)              v           B.Johnson (S)                  10    –    24

16.   B.Shannon (C)       v           A.Corn (B)                        16    –    22

17.   S.Farrant (W)         v          J.Abbott (F)                      20    –     9

18.   J.Daniel (P)            v          G.Willis (K)                        14    –    18

19.   S.Hastings (F)        v          S.Webb (N)                        21    –     8

20.   S.Baker (F)             v          N.Craig (G)                        12    –    21

2nd Round on or before Mon 3rd June 2019                

21.       L.Swannell (W)            v     S.Farrant (W)             12    –    22

22.     G.Willis (K)                      v    T.Furzeland (C)           9     –    25

23.    S.Hastings (F)                  v     P.Swannell (W)           Home Win

24.     O.Kennedy (F)                v     T.Dymond (M)           18    –    14

25.     S.Gentle (O)                    v     I.Swannell (U)            24    –    14

26.     E.Baker (S)                      v     N.Craig (G)                 21    –    15

27.    B.Johnson (S)                    v       A.Corn (B)                26    –    11

28.     K.Blyth(K)                       v       M.Francis (K)            12    –    19

3rd Round on or before Mon 17 June 2019

29.       M.Francis (K)              v       B.Johnson (S)              13    –    14

30.       T.Furzeland (C)           v       S.Gentle (O)                 9     –     22

31.      O.Kennedy (F)              v       E.Baker (S)                 19    –     20

32.      S.Farrant (W)               v       S.Hastings (F)            22    –     15

Semi Final on Sun 7th  July 2019 at Ramsey BC

13:30

33.     S.Farrant (W) R.Stevens, H.Moorbey               17

v

E.Baker (S), C.Bates, R.Fisher                          21

13:30

34.     B.Johnson (S), H.Ward, M.Cooksey                 9

v

S.Gentle (O), B.Kitto, R.Edwards                   12

Final on Sun 14h July 2019 at St.Ives BC

13:30

35.         S.Gentle (O), B.Kitto, R.Edwards

v

E.Baker (S), C.Bates, R.Fisher

Durham Trophy

Prelim Round on or before Sun 16th June 2019

  1.   Buckden (B)               v    Royal Oak (E)                          99    –     64
  2.   Brampton (A)             v   Houghton & Wyton (G)        102    –    86
  3.   Somersham ‘B’ (U)     v   Ramsey (K)                              73    –    104
  4.   Hemingford ‘A’ (F)     v   Needingworth            Walk Over to Home
  5.   Huntingdon ‘B’ (N)     v   Sawtry (C)                               73    –      94
  6.   White Heart (W)         v   Huntingdon ‘A’                     117    –     44
  7.   Papworth (S)               v   St.Ives (M)                                94    –     80
  8.   Somersham ‘A’           v   Hemingford ‘B’                        87    –    82

1st Round on or  before Sun 28th July 2019

9.         Ramsey (K)             v     Hemingford ‘A’ (F)

10.       Brampton (A          v     Buckden (B)

11.       Papworth (             v     Somersham ‘A’

12.       Sawtry (C)               v     White Heart (W)

Semi Final on Sun 11h Aug 2019

13.                 11                  v                  9

14.                 10                 v                  12

Final on Sun 11h Aug 2019

15.                 14                v                  13

 

 

 

Comments (4) »

Protected: Members Contact Phone Numbers

This content is password protected. To view it please enter your password below:

Enter your password to view comments.